Dziecięce emocje potrafią być wyrażane ekspresyjnie, czasami nawet bardzo...
Wizyta u psychologa
Kim tak właściwie jest psycholog?
Niepokoi Cię zachowanie dziecka?
- wykazuje trudności w sferze emocjonalnej – nie radzi sobie z emocjami, nadmiernie się złości, jest agresywne
- zachowuje się w sposób wzbudzający Twój niepokój
- posiada trudności w kontaktach z rówieśnikami czy rodziną
- stało się apatyczne
- jest wobec siebie nazbyt krytyczne, posiada niską samoocenę
- wykazuje trudności zaadaptowaniu się do nowej sytuacji życiowej
- ma problemy z koncentracją uwagi
- wykazuje jakiekolwiek inne objawy lub wysyła sygnały, które powodują pojawienie się wielu pytań lub objawy te są zgłaszane przez inne osoby/instytucje
- odczuwasz stres związany z wychowaniem dziecka
- nadmiernie martwisz się o swoje dziecko
- masz problemy w wychowaniu dziecka
- martwi Cię zachowanie Twojego dziecka
- towarzyszy Ci uczucie bezsilności
- przeżywasz kryzys osobisty
- chcesz wesprzeć dziecko w rozwoju
- chcesz przygotować dziecko do nowej sytuacji i nadchodzących zmian
Jak przygotować się do pierwszej wizyty u psychologa?
- Zastanów się jakie są Twoje oczekiwania wobec spotkań z psychologiem.
- Zrób listę tematów, które chciałabyś/chciałbyś poruszyć na pierwszej wizycie (nie musisz zabierać jej ze sobą, najważniejsze by poświęcić czas na przemyślenie z czym konkretnie zgłaszasz się do specjalisty). Jeżeli wybierasz się na pierwsze spotkanie do psychologa dziecięcego, zastanów się nad tym, co w zachowaniu dziecka najbardziej Cię niepokoi, a co jest pozytywne.
- Sięgnij pamięcią do istotnych wydarzeń z Twojego życia i/lub życia Twojego dziecka.
- Przed pierwszą wizytą u psychologa dziecięcego przypomnij sobie najważniejsze informacje dotyczące przebiegu ciąży i rozwoju dziecka w pierwszym roku życia a lub po prostu zabierz ze sobą książeczkę zdrowia dziecka.
- Zadbaj o swój komfort przed spotkaniem, postaraj się wyciszyć i zrelaksować.
- Zarezerwuj sobie czas tak, by po wizycie mieć trochę czasu dla siebie.
Pierwsza wizyta u psychologa
- Dla psychologa pierwsze spotkanie to czas na poznanie Klienta i problemów, z którymi się do niego zgłasza. To czas na zebranie niezbędnych informacji, a także moment na omówienie zasad współpracy i doprecyzowanie kontraktu.
- Z kolei dla osoby zgłaszającej się do specjalisty, początkowa wizyta jest momentem na sprawdzenia czy ten konkretny psycholog to osoba, przy której czuje się swobodnie i bezpiecznie. To idealny czas na zadawanie pytań. Należy pamiętać, że Klient ma prawo do uzyskania informacji na temat kompetencji specjalisty i wszystkich innych, ważnych dla niego kwestii. Nie trzeba bać się zadawania pytań – wszystko co jest ważne dla osoby zgłaszającej się po pomoc, ważne jest również dla specjalisty, który tej pomocy chce jej udzielić.
- Psycholog zadaje dużo pytań. Z pewnością zapyta o to jak obecnie wygląda sytuacja osoby zgłaszającej się po pomoc i o sposoby radzenia sobie z nią, o to co stanowią największą trudność. Dopyta też o to, jak problem Klienta lub jego dziecka wpływa na funkcjonowanie poszczególnych osób w rodzinie, jak i całego systemu rodzinnego. Z pewnością pojawią się też pytania dotyczące podstawowych informacji biograficznych, a być może także dotyczące dzieciństwa, przeszłości lub innych ważnych wydarzeń. Bez względu na to, o co zapyta psycholog, warto pamiętać, że każde pytanie zadawane jest z konkretnego powodu. Psycholog zobowiązany jest do zachowania tajemnicy zawodowej, zatem wszystko co zostanie powiedziane podczas spotkania nie wyjdzie poza gabinet.
Wizyta u psychologa dziecięcego
Pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego z reguły odbywa się jedynie z rodzicami, bez obecności dziecka (wyjątkiem jest sytuacja, w której specjalista o tę obecność dziecka poprosi). Podobnie jak w przypadku wizyty osoby dorosłej, jest to czas na poznanie problemu osoby zgłaszającej się po pomoc, zebranie informacji na temat zdrowia dziecka i zadawanie pytań. Wskazanym jest by na pierwszej wizycie obecnych było oboje rodziców, co pozwoli na poznanie punktu widzenia obu stron. Warto przygotować sobie notatki i zastanowić się, co w zachowaniu dziecka jest najbardziej niepokojące, a co jest pozytywne. Istotne jest także przypomnienie sobie ważnych wydarzeń z życia dziecka, takich jak pobyty w szpitalu, operacje, upadki i urazy, ale także pogrzeby i inne uroczystości rodzinne. Na wizytę warto zabrać książeczkę zdrowia , gdyż znajdują się tam zapiski dotyczące rozwoju dziecka w pierwszym roku życia i z okresu ciąży, które są bardzo ważne dla psychologa.
Podczas tej pierwszej wizyty zostanie określony cel spotkań z dzieckiem, a także zostanie ustalona ich ilość. Poruszone zostaną kwestie związane z omówieniem zasad współpracy. Podczas rozmowy psycholog podpowie, w jaki sposób przygotować dziecko do wizyty.
Jak wygląda wizyta dziecka u psychologa?
- Po odbytym spotkaniu z rodzicami i zebraniu przez psychologa niezbędnych informacji przychodzi czas na kilka spotkań sam na sam z dzieckiem. Jedynie w sytuacjach szczególnych spotkania takie mogą obywać się obecności rodzica. Podczas spotkań z dzieckiem lub nastolatkiem psycholog stara się wprowadzić luźną atmosferę, sprzyjającą rozmowie i nawiązaniu relacji. Niech nikogo zatem nie dziwi, że podczas wizyty psycholog sięgnie po grę, zaproponuje zabawę lub rysowanie – metody pracy i nawiązywania kontaktu dobierane są do konkretnego dziecka.
- Szacunek wobec dziecka jest niezwykle ważny. Warto zatem pamiętać, by po spotkaniach z dzieckiem, nie wchodzić do gabinetu i nie dopytywać o przebieg sesji, gdyż może to wpłynąć na relację psychologa z dzieckiem i zaburzyć jego poczucie bezpieczeństwa podczas spotkań. Należy uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż spotkania z psychologiem dobiegnąć końca, ponieważ wtedy psycholog po raz kolejny spotka się z rodzicami w celu omówienia wizyt, przedstawienia diagnozy czy udzielenia wskazówek do dalszego postępowania. Jeżeli podczas spotkań zadziałoby się coś niepokojącego, psycholog z pewnością sam poprosi rodziców o rozmowę.
Otrzymanie diagnozy u psychologa dziecięcego
Po pierwszym spotkaniu z rodzicami i kilku odbytych z dzieckiem, przychodzi czas na podsumowanie przez psychologa rozmów, omówienie wyników, interpretacji zachowań i problemów. Na spotkanie ponownie zapraszani są sami rodzice, którym zostaną przedstawione wszelkie możliwe formy pomocy, a także udzielone wskazówki na temat pracy z dzieckiem. Psycholog często prosi o podjęcie przez rodziców różnych działań sprzyjających poprawie dobrostanu psychicznego dziecka, np. w postaci ćwiczeń wymagających konsekwencji i stabilności emocjonalnej ze strony rodzica, wspólnych wizyt u psychologa, itp. Bardzo ważne, by również w tym momencie być szczerym wobec psychologa i wprost powiedzieć jakie zadania rzeczywiście mogą być wykonane, i na które z nich jest zgoda, a na które nie.
To niezwykle ważne spotkanie, podczas którego warto zadawać dużo pytań i upewnić się czy na pewno wszystko zostało dobrze zrozumiane.