Dziecięce emocje potrafią być wyrażane ekspresyjnie, czasami nawet bardzo...
Krzyki, podniesione głosy i oskarżenia rzucane sobie nawzajem przez rodziców, czyli dwoje najważniejszych dla dziecka osób, to trudne przeżycie i nierzadko zupełnie niezrozumiała sytuacja.I choć rodzice często zarzekają się, że nie będą kłócić się w obecności dziecka to nie zawsze im się to udaje. Czasami zdarza się, że emocje biorą górę i kłótnie wybuchają przy młodym człowieku.
Kłótnie to trudne doświadczenie dla wszystkich członków rodziny, ale też bardzo rozwojowe. Warto nauczyć się właściwych zachowań, co jest bardzo ważne zwłaszcza wtedy, kiedy świadkiem tych kłótni jest dziecko. Oczywiście byłoby najlepiej, gdyby do tych kłótni w obecności dziecka nie dochodziło, ale jeżeli już to się zdarzy należy mieć na uwadze emocje, które mogą mu towarzyszyć i świadomość jak dziecko odbiera tę sytuacje i jak się w niej czuje.
Co zrobić, gdy emocje wezmą górę i mimo wcześniejszych założeń kłótnia wybuchnie przy dziecku?
- Weź odpowiedzialność za to, co się stało i przyznaj się, że w tym momencie nie potrafiliście postąpić inaczej, bo emocje wzięły górę.
- Wyraź swoje uczucia.
- Zaopiekuj się emocjami dziecka, które wywołała Wasza kłótnia i zatroszcz się o jego potrzeby.
- Wyjaśnij dziecku Wasze zachowania i opowiedz o złości, w której mówimy różne rzeczy i reagujemy impulsywnie. Zapewnij dziecko, że kłótnia została już zakończona, a między rodzicami zapanowała zgoda i pokaż mu to.
- We wszystkim co robisz, zadbaj o autentyczność i uczciwość.
Nie można oczywiście zapomnieć, że najważniejsza jest nauka panowania nad sobą, unikanie kłótni w obecności dziecka i nauka umiejętności konstruktywnego rozwiązywania konfliktów, przez krzyków i wzajemnych oskarżeń.