Site icon Psychologove

Pożegnanie z pieluszką. Jak odpieluchować malucha?

Dziecko na nocniku

Wszystkich tych, którzy szukają magicznej, superskutecznej i ultraszybkiej metody, muszę zmartwić – taka metoda nie istnieje, a przynajmniej ja jej nie znam.

Nie ma też uniwersalnej recepty, krok po kroku przedstawiającej jak odpieluchować dziecko. Jest jednak kilka wskazówek, które mogą tej proces zaplanować. Właśnie tymi wskazówkami i kilkoma innymi przydatnymi informacjami chcę się dziś z Wami podzielić.

Wybór ma znaczenie

Odpieluchowanie to najprawdopodobniej jeden z tych rodzicielskich tematów, który wzbudza najwięcej obaw i rodzi mnóstwo pytań. Rynek daje szeroki wybór akcesoriów do odpieluchowania dziecka – od grających, tańczących i  bijących gromkie brawa nocników, przez te najbardziej klasyczne, aż po nakładki na sedes.

Wybór „sprzętu” do odpieluchowania może się wydać niecko skomplikowanym tematem, jednej jest on niezwykle ważny, ponieważ dokonane wybory, mogą go zarówno ułatwić, jak i utrudnić pożegnanie z pieluchą.

Odradzam wszelkie nocniki-grajki – wszak nocnik ma służyć do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych, a nie do zabawy. Dźwięki wydobywające się z nocnika nie powinny też stanowić gratyfikacji – ma być nią ulga pojawiająca się po wypróżnieniu. Tylko tyle i aż tyle. Zdrowe dziecko nie potrzebuje zewnętrznej motywacji w postaci melodyjki i gromkich braw od nocnika, których niektóre dzieci nawet się boją (czasami nawet do tego stopnia, że temat odpieluchowania musi odejść w zapomnienie na długi czas).

Dobry nocnik to przede wszystkim taki, w którym kolana są ułożone wyżej niż biodra (tzw. pozycja kuczna). To ważne, ponieważ w tej pozycji oddanie stolca jest nie tyle łatwiejsze, co przede wszystkim zdrowsze, ponieważ nie nadwyręża mięśni miednicy.  Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie się z dzieckiem do sklepu i „przymierzenie” nocnika.

Do wyboru pozostają także nakładki, które szczególnie przypadną do gustu tym dzieciom, dla których naśladowanie rodziców jest takie ważne, że nawet nie chcą słyszeć o nocniku. Jednakże również w tym przypadku należy pamiętać o wspomnianej już, pozycji kucznej i zadbać o specjalny stopień, który pozwoli dziecku tę pozycję osiągnąć.

Co  jeszcze może przydać się podczas odpieluchowania?

Kiedy przystąpić do akcji „odpieluchowanie”?

Nasze teściowe twierdzą, że kiedyś dzieci odpieluchowywane były jeszcze przed roczkiem. Z jednej strony trochę nie chce się w to wierzyć, ale z drugiej – w czasach pieluch tetrowych, niemowlęca świadomość mokrej pieluchy była znacznie większa niż teraz, kiedy stosuje się chłonne jednorazówki. Nie można też zapomnieć o tym, że piorący i prasujący te tetrowe pieluchy, rodzice  byli bardziej zdeterminowani.

Obecnie jednak, skłaniamy się ku temu, by odpieluchowanie rozpoczęło się w momencie, w którym dziecko będzie na to gotowe. Jakie są oznaki tej gotowości? Rodzice podają ich dość sporo, ale za te najważniejsze można uznać:

Zdecydowana większość wymienionych powyżej sygnałów gotowości na odpieluchowanie nie występuje przed 18 miesiącem życia, dlatego też to właśnie ten termin uznaje się na najwcześniejszy na rozpoczęcie  odpieluchowania. Najprościej mówiąc, przed przystąpieniem do odpieluchowania dziecko powinno być na to gotowe w trzech wymiarach:

To dla dziecka krok ku samodzielności i pozostawienie za sobą pewnego etapu, dlatego też należy uszanować indywidualność w tej kwestii.

Nie nie dzieje się od razu

I nie należy tego od dziecka oczekiwać. Watro też pamiętać, że im młodsze dziecko, tym nauka korzystania z nocnika może trwać dłużej. Należy zastanowić się, czy  jako rodzic, jesteś gotowy na wszystko, co z tą długotrwałą nauką związane.

Warto pamiętać, że na powodzenie pożegnania z pieluchą może wpłynąć również sytuacja rodzinna, pójście do przedszkola i inne ważne dla dziecka zmiany, mogące wpłynąć na emocjonalną gotowość dziecka.

Odpieluchowanie to ważny temat, ale nie należy kłaść na niego zbyt dużego nacisku. Trzeba dać dziecku czas i oczekiwać na jego gotowość.

Odpieluchowanie nocne

Odpieluchowanie „dzienne”, a „nocne” to dwie zupełnie inne historie.  Wszystko, o czy pisałam wyżej dotyczyło odpieluchowania dziennego. Natomiast w nocy sytuacja wygląda nieco inaczej.  W medycynie mimowolne oddawanie moczu uznaje się na normalne do 5 roku życia.

Do uzyskania kontroli nad pęcherzem w ciągu nocy, dziecięcy organizm musi po prostu dojrzeć w kilku sferach:

Zmartwię Cię, ale na żaden z tych czynników nie masz wpływu, nawet jako rodzic. Gotowość na porzucenie pieluchy w nocy ma podłoże biologiczne. Układ hormonalny, moczowy i nerwowy Twojego dziecka musi po prostu dojrzeć  i w żaden sposób nie da się tego przyspieszyć. Na nic zatem zda się wybudzanie dziecka ani „wysadzanie” go na śpiocha, by skorzystało z toalety.

Jeżeli dopiero przymierzasz się do odpieluchowania dziennego, to myślenie o  na chwilę obecną możesz sobie odpuścić, droga do niego jest jeszcze daleka. Najlepszym sygnałem świadczącym o tym, że można je rozpocząć może być fakt, że dziecko samo budzi się w nocy by skorzystać z toalety lub gdy przez kilkanaście poranków z rzędu wstaje z suchą pieluszką.

Powodzenia w pożegnaniu z pieluszką!

Exit mobile version