Site icon Psychologove

Jak rozmawiać z dzieckiem o niepełnosprawności?

Niepełnosprawność to temat trudny, od którego czasami chciałoby się odwrócić wzrok. Czasami tak właśnie jest, że widząc osobę niepełnosprawną niektórzy udają, że jej unikają, o nic nie pytają i nie zauważają, zupełnie jakby nie istniała. Jednak niepohamowana dziecięca ciekawość świata sprawia, że dzieci bez skrępowania potrafią zapytać „Dlaczego ten pan nie ma nogi?” albo „Dlaczego on tak dziwnie mówi?”. Te pytania są ważne i wcale nie wynikają ze złośliwości, ale naturalnej chęci i potrzeby poznania świata. Nie zależy zatem strofować dziecka jeżeli zada je w obecności osoby z niepełnosprawnością, lecz prosto odpowiedzieć na pytanie. Spotkanie osoby z niepełnosprawnością można potraktować jako okazję do rozmowy z dzieckiem o tolerancji i niepełnosprawności.

Jak rozmawiać z dzieckiem o niepełnosprawności?

“Czy ja też mogę stać się takim?”

Niewykluczone, że dziecko zada Ci takie pytanie. Wyjaśnij mu wtedy skąd może wynikać niepełnosprawność.

Takie pytanie dziecka to również dobra okazja do podkreślenia, że starasz się robić wszystko, by je chronić  przed urazami i chorobami oraz by było bezpieczne i właśnie dlatego wymagasz pewnych reguł czy stosujesz środki ostrożności, jak np. zakładanie kasku podczas jazdy rowerem, uważne rozglądanie podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych, itp.

Tak naprawdę to od nas zależy jak nasze dzieci będą traktować osoby z niepełnosprawnością. Dzieci nie patrzą na osoby z niepełnosprawnością jak na „gorsze” albo „dziwne”, takiego patrzenia uczą się właśnie od dorosłych. Dlatego tak ważne jest podejście rodziców do tematu, dlatego pamiętajmy o otwartości.

Exit mobile version