Site icon Psychologove

Czy dzieci miewają postanowienia noworoczne?

Nowy rok to czas, który z wielu z nas skłania do przemyśleń i zmian. I choć tworzenie listy zadań na nadchodzący rok to raczej domena dorosłych, to wcale nie oznacza, że dzieci nie mają swoich własnych postanowień noworocznych.

Najlepszy czas na zmiany

Nie oszukujmy się, prawda jest taka, że to my dorośli, nadajemy przełomowy roku wyjątkowej mocy. Tworząc swoje noworoczne postanowienia, czasem nawet nieświadomie, pokazujemy dzieciom ten proces i sugerujemy, że nowy rok jest dobrym momentem na zmiany. A jak powszechnie wiadomo – dzieci uczą się przez naśladowanie, więc nikogo nie zdziwi fakt, że na wzór rodziców, również one mogą chcieć stworzyć swoje własne postanowienia noworoczne. Co prawda, częściej będą robić to dzieci w wieku szkolnym niż np. przedszkolaki. Dzieci, szczególnie te młodsze, z reguły nie mają potrzeby wielkich zmian w swoim życiu, lecz raczej skupiają się na tym, co tu i teraz, ciesząc się chwilą (swoją drogą, warto się tego od nich uczyć ;)).

Czy to w ogóle ma sens?

Dziecięce postanowienia noworoczne mogą być bodźcem do samorozwoju, okazją do nauki i poznania siebie. Mogą się one również przyczynić do nauki planowania, dążenia do celu, wytrwałości i okazją do doceniania samego siebie. Dlatego też, jeżeli dziecko chce stworzyć swoją własną listę postanowień noworocznych nie trzeba go powstrzymywać.

Postanowienia noworoczne to nie tylko snucie planów na kolejny rok, ale też okazja do podsumować i krytycznego spojrzenia na miniony rok, zwrócenia uwagi na obszary, nad którymi warto jeszcze popracować. To zdecydowanie fajne, ale warto też pamiętać, że postanowienia noworoczne mogą prowadzić do frustracji, zwłaszcza jeżeli są one zbyt wygórowane, nierealne lub jeżeli jest ich zbyt dużo.  

Zróbmy to razem

Kiedy dziecko chce przygotować swoją własna listę postanowień noworocznych lub jeżeli nawet to my chcemy je do tego zachęcić, to warto zrobić to razem. Najważniejsze, by pamiętać, żeby ta lista stworzona przez dziecko, była rzeczywiście  noworocznymi, a nie rodzicielską listę życzeń. W pracy z dzieckiem nad taką listą warto pamiętać też o tym, by znajdujące się na niej pozycje były realne, by dało się je zmierzyć i najlepiej, gdyby były podzielone na małe etapy, dzięki czemu dziecku łatwiej byłoby je realizować i obserwować efekty swojej pracy. I oczywiście ta lista nie może być zbyt długa, bo wtedy łatwo o dość szybkie zniechęcenie.

Fajnym pomysłem na postanowienia noworoczne jest nie tylko sporządzanie osobnych list, ale też stworzenie wspólnych, rodzinnych postanowień, które będą miały na celu wzmocnienie relacji, budowanie więzi i zwiększenie czasu spędzanego razem. Na taką listę może wpisać, np. wspólne weekendowe gotowanie, regularne wyjścia do teatru dla dzieci, codzienne wspólne czytanie albo regularne, rodzinne spacery.

Jak wesprzeć dziecko podczas tworzenia postanowień noworocznych?

Przygotowując wraz z dzieckiem listę postanowienia noworoczne trzeba pamiętać o tym, by dostosować postanowienia do wieku i możliwości dziecka.

Dziecko, zwłaszcza jeżeli to jego pierwsza przygoda z postanowieniami, może mieć trudności z wymyśleniem zadań dla siebie, dlatego też warto zapytać dziecko, co chciałoby robić w przyszłym roku lub jakie chciałoby być i na tej podstawie zaproponować aktywności i zadania. Poszukując kolejnych obszarów, nad którymi dziecko chciałoby pracować w nowym roku, warto odnieść się do zainteresowań i pasji dziecka, które w nadchodzącym roku mogłoby rozwijać z dodatkową motywacją, gdy już znajdą się na tej noworocznej liście postanowień.

Atmosfera towarzysząca pracy nad postanowieniami noworocznymi również jest bardzo ważna. Dlatego tez warto zadbać, by czas spędzony na tworzeniu postanowień noworocznych był dla dziecka dobrą zabawą i okazją do poznania siebie – zachęcaj, rozweselaj i motywuj. Pozytywne skojarzenia i wspomnienie związane z procesem tworzenia postanowień mogą przyczynić się do zwiększenia motywacji dziecka i do tego, że chętniej będzie ono realizować kolejne punkty z listy.  Lista wcale nie musi być listą, możecie przedstawić postanowienia noworoczne w wyjątkowej i kreatywnej formie. Ciekawym i angażującym dla dziecka rozwiązaniem, może być stworzenie listy postanowień w formie historyjki obrazkowej lub wielkiego kolorowego plakatu, który będzie mogło umieścić w widocznym miejscu.

Postanowienia, postanowieniami, ale…

warto pamiętać, że czas na zmiany, snucie planów i stawianie sobie celów do realizacji jest zawsze, a nie tylko wtedy, gdy zmienia się cyferka w dacie i myślę, że właśnie to warto przekazać dzieciom.

Do siego roku! 😉

Exit mobile version