Jak poradzić sobie z niewidzialnymi tygrysami i pokonać stres? Recenzja książki „Stres out!”.

Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia, bez względu na to ile mamy lat. Wraz z wiekiem zmieniają się jedynie stresory, a sam stres wcale nie znika. Nie od dziś wiadomo, że dojrzewanie to bardzo stresujący czas. Przed młodym człowiekiem stoi wybór szkoły, pierwsze miłości, być może problemy rówieśnicze, trudności w nauce, konieczność przeprowadzki i odnalezienia się w zupełnie innym miejscu, itd. Przykłady stresujących sytuacji można wymieniać niemal bez końca. Każda z tych kwestii to powód do stresu, zwłaszcza dla młodego człowieka Ale spokojnie, można sobie z nim poradzić i przejąć nad nim kontrolę, wystarczy tylko nieco lepiej go poznać i nauczyć się kilku przydatnych technik w czym z pewnością pomoże książka „Stres out! Jak przejąć kontrolę nas strachem” autorstwa Earl Hipp. Jest to poradnik wydawnictwa Muza, ale jest poradnik wyjątkowy, bo kierowany do młodzieży.

Poradnik rozpoczyna się od krótkiego, ale naprawdę rzeczowego wyjaśnienia czym właściwie jest stres i jak oddziałuje on na nasz umysł i zachowania. Dobór słownictwa i sposób prezentowania treści dobrze dobrany do młodego czytelnika.

Książka „Stres out!” sprawnie i konkretnie rozprawia się z najpopularniejszymi mitami na temat stresu.  Zawiera też opisy technik radzenia sobie ze stresem i, co osobiście bardzo sobie cenię – praktyczne wskazówki.

W treści książki podkreślona zostaje rola pozytywnego myślenia, asertywności czy technik relaksacyjnych. Strony okraszone są przyjemnymi dla oka ilustracjami, co z pewnością zachęci młodego czytelnika do sięgnięcia po książkę. Nie jest to stereotypowy, nudny poradnik, ale naprawdę bardzo wartościowa i merytoryczna pozycja dla młodych ludzi.

Dodatkowo, na stronach książki można znaleźć odnośniki do artykułów i stron internetowych, które zostały stworzone specjalnie dla młodych ludzi, a także numery telefonów, dzięki którym nastolatkowie łatwiej będą mogli znaleźć wsparcie w trudnych dla siebie sytuacjach.

Przyznaję, że w moim odczuciu na rynku brakowało takiej pozycji, która w prosty sposób pomogłaby młodemu człowiekowi oswoić temat stresu i w podpowiedziałaby jak w praktyczny sposób można sobie z nim poradzić.