Site icon Psychologove

Aborcja – jak rozmawiać o niej z dzieckiem?

Jak rozmawiać z dzieckiem o aborcji i strajku?

Aborcja - jak rozmawiać z dzieckiem?

Nigdy bym nie pomyślała, że pojawi się tu taki post, w którym będę wspierać rodziców w rozmowie z dzieckiem o aborcji. Jednak w obecnej sytuacji taka rozmowa z dzieckiem jest niezwykle ważna, wszak ten młody człowiek widzi i słyszy co dzieje się wokół, ale nie zawsze rozumie tę sytuację i tego o co cały ten hałas, w którym nie brakuje wulgaryzmów. Rolą rodzica jest wyjaśnić dziecku co obecnie się dzieje i dlaczego znaleźliśmy się w takiej sytuacji i rozwianie jego wątpliwości, gdy o coś zapyta.

Tematu aborcji nie należy traktować jak tabu i trzeba z dzieckiem o tym rozmawiać. Omijając temat nie usuniesz go z życia dziecka, a im mniej będzie wiedzieć i rozumieć, tym bardziej będzie się bać, a przecież chodzi o to, by  stworzyć bezpieczną przestrzeń, w której dziecko może zapytać o wszystko. Rozmowę oczywiście trzeba dostosować do wieku dziecka i poziomu jego rozwoju.

Zacznij od zaopiekowania

Dziecko, które znalazło się w nieznanej sobie sytuacji, odczuwające lęk, a także widzące obawy i wzburzenie towarzyszące rodzicom potrzebuje wsparcia i opieki. Właśnie to należy zapewnić mu w pierwszej kolejności. W związku z aktualną sytuacją nie trudno trafić na drastyczne zdjęcia przedstawiające zdeformowane płody, a taki widok to dla dziecka niezwykle trudne przeżycie. Dlatego, zanim przystąpisz do rozmowy i wyjaśniania dziecku tego, co dzieje się wokół – zadbaj o emocjonalne wsparcie i zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa. Pamiętaj, by ani w tej ani w innej sytuacji, pod żadnym pozorem nie wyśmiewać uczuć i emocji dziecka!

Dopiero wtedy, kiedy dziecko będzie zaopiekowane, zapytaj o to, co wzbudziło w nim taki strach, co właściwe zobaczyło lub usłyszało i czego nie rozumie.

Szczerość to podstawa

Tej szczerości nigdy nie powinno brakować w rozmowie z dzieckiem, bez względu na poruszany temat i sytuację, dlatego też nie może jej zabraknąć również tutaj.

Jeżeli dziecko widziało wspomniane wyżej zdjęcia zdeformowanych płodów, nie próbuj wprowadzać go w błąd lecz spokojnie wyjaśnij, że to zdjęcia chorych płodów, które już nie żyją i nie cierpią. Zapewnij, że w większości przypadków dzieci rodzą się zdrowe, tak jak on/ona. Prawdopodobnie po tym wyjaśnieniu pojawią się dodatkowe pytania, więc bądź na nie przygotowana i otwarta.

Rozmawiając z dzieckiem o aktualnej sytuacji możesz powiedzieć, że ludzie wychodzą na ulicę i krzyczą, ponieważ w ten sposób wyrażają swój przeciw i złość, ponieważ czują, że ktoś chce im odebrać możliwość decydowania o swoim ciele i życiu, która jest dla nich bardzo ważna.

Jak powiedzieć dziecku czym jest aborcja?

Słowo aborcja to jedno z najczęściej używanych ostatnio słów i z pewnością niejedno dziecko zapyta czym ona właściwie jest. To ważne pytanie i należy na nie odpowiedzieć zgodnie z prawdą – że jest to przerwanie ciąży. Ta prosta i zgodna z prawdą odpowiedź wystarczy większości dzieci w wieku do 4 lat, bo te nieco starsze mogą zdać jeszcze inne nurtujące je pytania.  Postaraj się możliwie jak najprościej odpowiedzieć na nie dziecku i rozwiać wszelkie jego wątpliwości w tym temacie.

Podczas rozmowy unikaj trudnych terminologii i długich, skomplikowanych wyjaśnień. Zamiast tego mów prosto i zrozumiale, dobierając słowa tak, by dziecko mogło jak najwięcej zrozumieć.

A co, jeżeli rozmowa o aborcji i obecnej sytuacji jest dla Ciebie zbyt trudna?

Powiedz o tym dziecku, ale nie pozostawaj go bez odpowiedzi na podstawowe pytania. Musisz wiedzieć, że mimo ogromu uczuć, które teraz Ci towarzyszą i mimo tego, że z pewnością jest Ci bardzo trudno, Twoje dziecko również ma emocje, a pytania pozostawione bez odpowiedzi wzbudza w nim strach i najbardziej potrzebuje poczucia bezpieczeństwa od ukochanego rodzica. Dlatego też odpowiedz na pytania dziecka w prosty i zrozumiały sposób i po prostu mu powiedz, że jest to dla Ciebie trudny i bolesny temat.

Jeżeli czujesz taką potrzebę – Ty zacznij rozmowę

Wśród rodziców, a przede wszystkim wśród mam znajdą się takie, które zechcą skorzystać ze swojego „prawa pierwszeństwa” i właśnie jako pierwsze porozmawiać z dzieckiem o bieżących wydarzeniach, zanim zrobi to ktoś inny. Jak zacząć z dzieckiem taką rozmowę? Przede wszystkim nie należy robić dziecku długiego wykładu o tym co się dzieje, tylko na początku po prostu zapytać „Czy zauważyłeś/zauważyłaś co się dzieje? Chcesz o tym porozmawiać?” – to na wstępie wystarczy. Może zdarzyć się tak, że z jakichś powodów dziecko rozmawiać nie zechce i należy to uszanować, jednak warto wykorzystać ten moment na podkreślenie, że nie ma tematów, ma które nie można rozmawiać, i że jeżeli pojawią się u niego jakiekolwiek pytania i wątpliwości, zawsze może do Ciebie przyjść.

„W*********ć” lub inne niecenzuralne słowo w ustach dziecka

Tak, to może się teraz zdarzyć i w zasadzie nie ma się co temu dziwić, ponieważ te niecenzuralne słowa dziecko słyszy obecnie niemal wszędzie. Dziecko może zapytać o ich znaczenie, a jego naturalna ciekawość świata może sprawić, że będzie próbowało je powtarzać, by sprawdzić rodzicielską reakcję. To zupełnie normalne. Twoim zadaniem, jako rodzica, jest wytłumaczenie dziecku dlaczego tak często słyszy te słowa i dlaczego nie powinno ich powtarzać. Podobnie jak w przypadku każdej innej rozmowy z dzieckiem, prostych wyjaśnieniach i nie zapomnij o  spokoju – nie możesz krzyczeć na dziecko, ani karać go za użycie niecenzuralnego słowa.

Pytania o protesty

Głośne demonstracje przechodzące ulicami miast mogą wzbudzić dziecięcą ciekawość, więc i o nie dziecko może zapytać. Bądź na to gotowa i odpowiedz, że odbywają się dlatego, że władza w kraju chce narzucić ludziom prawa, na które oni nie chcą się zgodzić. Jednym dzieciom taka odpowiedź wystarczy i po niej wrócą do swoich zajęć z zaspokojoną już ciekawością. Niektóre dzieci mogą dopytać o szczegóły i domagać się dokładniejszych informacji – udziel mu ich mówiąc, że władza chce decydować za kobiety, nie biorąc pod uwagę ich zdania.

W rozmowie na temat protestów możesz powiedzieć, że ludzie chcą i powinni zabierać głos w sytuacjach, kiedy czują, że coś jest niesprawiedliwe lub komuś dzieje się krzywda. Podkreśl, że zawsze warto głośno mówić o tym, co dla nas ważne, i w co wierzymy. Nie zapomnij wspomnieć o tym, że każdy ma prawo do złości, która jest tak ważna i potrzebna.

Zadbaj o to, by odpowiednio przeprowadzić rozmowę z dzieckiem

Podsumowując, przeprowadzając z dzieckiem rozmowę na temat aborcji, protestów i obecnej sytuacji pamiętaj o tym, by:

Exit mobile version