Tytułowe słowa ze znanej piosenki dla dzieci idealnie mi tutaj pasują. Być może dlatego, że tym pierwszym, „ulubionym” rodzicem w większości przypadków okazuje się mama, ale nie zawsze. Dziecięce „preferencje” dotyczące rodziców można zauważyć już we wczesnym dzieciństwie, najczęściej nieco po ukończeniu przez maluszka pierwszego półrocza życia.
Dlaczego dziecko faworyzuje rodzica?
Powodów faworyzowania jednego z rodziców może być wiele. Bardziej lubiany może być ten, który więcej czasu spędza z dzieckiem lub wręcz przeciwnie – ten, którego częściej nie ma, bo dziecko za nim po prostu tęskni. W zależności od tego, na jakim etapie rozwoju znajduje się aktualnie dziecko może wybierać rodzica, który wykazuje pewne istotne dla niego cechy – np. jest bardziej energiczny. Znaczenie mają Twoje emocje, stres czy okres wzmożonego zaangażowania w pracę lub inne istotne obowiązki.
Można doszukiwać się ich także w niedojrzałości kory przedczołowej, która pozwala dziecku na zaangażowanie się w silną interakcję tylko z jednym rodzicem/opiekunem. Jednak bez względu na powód ta sytuacja nie jest łatwa dla rodziców – ani dla tego faworyzowanego, ani dla tego spychanego na boczny tor. Rodzic, który nie znalazł się w tym nielicznym gronie uwielbienia swojego dziecka czuje się odrzucony, nieakceptowany, niekochany i nierzadko też mniej kompetentny.
Jak radzić sobie z sytuacją, w której dziecko faworyzuje jednego z rodziców?
- Okazuj dziecku swoją miłość, ale nie zmuszaj go do czułości.
- Każdego dnia rób coś wspólnie z dzieckiem.
- Nie obwiniaj drugiego rodzica o lepszy kontakt z dzieckiem, lecz rozmawiaj z nim o swoich emocjach (z drugim rodzicem, nie z dzieckiem!).
- Angażuj się w życie dziecka.
- Trzymaj się zasad i reguł ustalonych z drugim rodzicem, nie staraj się „przypodobać” dziecku poprzez pozwalanie na więcej.
- Zadbaj o to, by dziecko miało możliwość nawiązania relacji z obojgiem rodziców, np. poprzez dzielenie rytuałów.
- Chociaż może to nie być łatwe, postaraj się zaakceptować zaistniałą sytuację.
Wykluczenie z grona ulubieńców
Jeżeli znalazłaś/eś się na pozycji rodzica niefaworyzowanego, najważniejsze byś wiedział/wiedziała, że Twoje dziecko Cię kocha i to wcale nie mniej niż drugiego rodzica! Ten etap jest ważnym elementem rozwoju i w żadnym przypadku dziecko nie robi Ci na złość wybierając drugiego rodzica. To niełatwa sytuacja, ale jednym z lepszych sposobów okazują się wrzucenie na luz i zbytnie nieprzejmowanie się całym tym faworyzowaniem. Trzeba być po prostu sobą, angażować się w życie dziecka, kochać je i wspierać. Miej też na uwadze, że z czasem te dziecięce upodobania mogą się zmienić. 😉
Kiedy zmiany nie nadchodzą
A co, jeżeli te upodobania jednak się nie zmienią i jeden z rodziców jest przez dziecko nieakceptowany i nietolerowany? Wtedy należy poszukać pomocy u specjalisty.