„Rodzina Treflików. Pora do przedszkola”. Aktywizująca książka z okienkami wspierająca adaptację przedszkolną

Mimo tego, że wrzesień już za nami to tak naprawdę każdego miesiąca kolejne maluszki mają swój własny początek roku, rozpoczynając przygodę z  przedszkolem. To bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka. Adaptacja do nowej sytuacji, miejsca i wiążących się z tym zmian jest bardzo ważna. Dlatego też warto odpowiednio przygotować dziecko do tych wydarzeń, o czym pisałam w swoim artykule. Proces adaptacji z pewnością wspierają książki o tematyce okołoprzedszkolnej.  I tu naprzeciw wychodzi wydawnictwo Trefl ze swoją serią o rodzinie Treflików.

Trefilik niebawem stanie się prawdziwym przedszkolakiem w związku z czym wraz z mamą wybiera się do przedszkola, by mógł je obejrzeć i zapoznać się z Paniami. Już od samego początku towarzyszy mu sporo emocji, zarówno tych przyjemnych, jak ekscytacja, jak i nieco mniej przyjemnych jak lęk. Będąc w przedszkolu Trefik ma okazję obserwować jak inne dzieci żegnają się z rodzicami i jak ochoczo rozpoczynają zabawę w sali Motylków. Mały bohater również dołącza do zabawy. W porze obiadu na Treflika czeka miejsce przy stole, a na krzesełku widnieje dokładnie taki sam znaczek jak w szatni. Po obiedzie dzieci czeka leżakowanie. Tym razem Treflik jeszcze na leżakowaniu nie zostanie, jednak ma okazję przyjrzeć się wszystkim przygotowaniom, a także chętnie wysłucha bajki. Wychodząc z przedszkola Treflik przygląda się również grupie starszaków bawiącej się na placu zabaw. Bardzo mu się podoba w przedszkolu!

Co więcej, choć chyba tak naprawdę od tego powinnam zacząć, książka zachęca dziecko do aktywności i wspólnego odkrywania przedszkolnego życia wraz z Trefilkiem i Treflinką poprzez okienka, które dzieci tak uwielbiają!

Co powinno znaleźć się w plecaku każdego przedszkolaka? Kto przywita dzieci w drzwiach prowadzących do sali grupy Motylków? Co na obiad przygotowała Pani kucharka?  Wszystko to, a nawet jeszcze więcej, może odkryć mały czytelnik dzięki otwieranym okienkom.  Taka forma czytania zachęca dziecko do aktywności i wspólnego odkrywania przedszkolnego życia wraz z Trefilkiem.

Ta pozycja przyjemnie wprowadza dziecko w świat przedszkolnej rzeczywistości, jednocześnie je aktywizując i zachęcając do kontaktów z książką. Znajdzie się tu również subtelna wskazówka dla rodziców dotycząca krótkich pożegnań z dziećmi.

„Rodzina Treflików. Pora do przedszkola” – minirecenzja