Rytuały mają moc

Często tego nie zauważamy, ale w naszym życiu rytuały są bardzo powszechne. Zaczynasz dzień od zaparzenia kawy? Biegasz zawsze przed kolacją? Co sobotę jeździsz nas basen? To wszystko to rytuały, których obecności często zdarza nam się nie zauważać. A tymczasem te proste, regularnie wykonywane czynności są niezwykle ważne w życiu, zarówno tym naszym dorosłym, jak i w życiu dziecka.

Co prawda jedni taką rutynę i przewidywalność uważają za nudną, jeszcze inni stwierdzą, że rytuały to bzdura, bo przecież przy dziecku nie da się niczego zaplanować. A ja (jak zwykle) na przekór powiem, że dzięki nim nie tylko można lepiej zorganizować wspólną codzienność, nie pozwolić wkraść się nudzie, ale przede wszystkim odkryć magiczną moc prostych, rutynowych czynności.

Jest takie stare powiedzenie…

„czym skorupka za młodu nasiąknie…” – na pewno nie raz zdarzyło się Wam je usłyszeć. Wbrew pozorom jest w nich ziarnko prawdy, ponieważ to jakich nawyków nauczymy nasze dziecko zależy od nas samych. A rytuały właśnie w tym uczeniu nawyków pomagają. Wprowadzanie rytuałów to nasza praca, często niełatwa, ale taka, która na pewno się opłaci.

Rytuały są niezwykle ważne w życiu dziecka i… rodziców. Dlaczego?

  • dają poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, które jest szczególnie ważne dla stale rozwijającego się dziecka;
  • uporządkowują plan dnia dziecku i rodzicom;
  • pozwalają na nabycie nowych umiejętności i podstawowej wiedzy o świecie (np. poprzez rytuały dziecko uczy się, że dzień przeznaczony jest na aktywność, a noc na sen);
  • odprężają, ponieważ sekwencja powtarzających się zdarzeń pozwala dziecku na przewidzenie tego co nastąpi za chwilę (szczególnie ważne jest to przed snem);
  • wyznaczają granice;
  • dają czas na pobycie ze sobą, budując tym samym wspólną więź;
  • podtrzymują tradycje.

Wszystko ma znaczenie

Nawet jeżeli wydaje Ci się, że te rytuały to tylko kolejny wymysł psychologów to każdy rytuał ma znaczenie. Te z pozoru błahe dla nas elementy codziennej rutyny, dla malucha potrafią być niezwykle istotne. Codzienne rytuały pozwalają na przekazanie dziecku podstawowych zasad funkcjonowania w rodzinie, sygnalizują dziecku co wydarzy się później. Dają poczucie bezpieczeństwa, które jest dla dziecka niezwykle istotne.

Dlatego wszelkie zmiany zawsze należy wprowadzać stopniowo i obserwować reakcje dziecka.

Zdarza się, że niektóre z rytuałów potrzebują akcesoriów, jak np. przytulanka czy ulubiona książeczka i nie można tego dziecku odmawiać.

Również kolejność jest niezwykle istotna, czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak bardzo. Pominięcie jednego z elementów rytuałów może zaburzyć poczucie bezpieczeństwa dziecka i wywołać u niego naprawdę ogrom niepokoju. Dlatego warto pamiętać by wszystkie elementy rytuałów były wykonywane w tej samej kolejności.

Przepis na rodzinne rytuały

znajdziecie uwzględniając Wasz tryb życia, potrzeby Wasze i Waszych dzieci, indywidualny charakter każdego z Was, dodając do tego ogrom miłości i okraszając do szczyptą czułości.

A tak prawdę mówiąc, nigdzie nie znajdziecie ścisłych, uniwersalnych wytycznych odnośnie rytuałów, które sprawdzą się u każdego. Każda rodzina jest inna i wyjątkowa, a zatem każda powinna wypracować swoje indywidualne rytuały, które uwzględniają potrzeby wszystkich członków rodziny.

Rytuały są niezwykle ważne dla dzieci, ale nie tylko…

Dla nas-rodziców są one również bardzo istotne, ponieważ… ułatwiają nam życie z maluszkiem, tak po prostu. Często też pozwalają na chwilę refleksji nad tym jakie wartości chcemy dziecku przekazać, jakie nawyki w nim wyrobić. A dodatkowym atutem tych rytuałów jest to, że dzięki konsekwencji rodzice są w stanie uzyskać to, co przy dziecku niezwykle cenne – chwilę dla siebie.

Korzyści płynące z rytuałów są obopólne, warto więc „zaryzykować” i wprowadzić je w rodzinne życie.

Osobiście uwielbiam rytuały i starałam się wprowadzać je do naszego życia już od pierwszego dnia i dziś, po ponad roku śmiało mogę powiedzieć – to naprawdę działa. Kilka słów o naszych rytuałach możecie przeczytać klikając TUTAJ.